tamogatas
Blogok -> Tengerpart ->

A Fekete-tenger nevének eredete

Blogbejegyzés képe

Kétségtelenül van valami misztikus a Fekete-tenger nevében, ami azonnal kíváncsivá tesz. Vajon miért hívják "feketének" ezt a tengert?


Kétségtelenül van valami misztikus a Fekete-tenger nevében, ami azonnal kíváncsivá tesz. Vajon miért hívják "feketének" ezt a tengert? A sötét vize rejteget valamit? Netán egy rejtélyes természeti jelenség vagy a történelem árnyai húzódnak meg a név mögött? Az elnevezés több ezer évre nyúlik vissza, és számtalan elmélet született arról, miért kapta ezt a baljós, mégis varázslatos jelzőt. Lássuk, hogy melyek is ezek!

Természeti magyarázat: a sötét víz titka

Az egyik elmélet szerint a Fekete-tenger vize, különösen az üledéke, sötét, feketés elszíneződésű. Ennek oka az ott élő szulfidogén, azaz szulfát-lebontó baktériumok tevékenysége, amelyek kénhidrogént termelnek. Ez a vegyület a víz mélyebb rétegeiben felhalmozódik, és sötétebb árnyalatot kölcsönöz a tengernek. Hasonló jelenség figyelhető meg a Vörös-tenger esetében is, ahol a vörösalgák elszaporodása adja a tenger jellegzetes színét. 

Történelmi magyarázat: az égtájak színei

Egy másik elmélet az ókori kultúrák szimbolikájára vezethető vissza. Az ókorban több nyelvben is színekkel jelölték az égtájakat: a fekete az északot, a vörös a délt, a sárga a keletet, a fehér pedig a nyugatot szimbolizálta. Ebből kiindulva, akik a tengertől délre éltek, észak felé tekintve "fekete" tengerként hivatkoztak rá. Az ókori perzsák az Axšaina szót használták, ami feketét jelentett, és valószínűleg ők nevezték el így először a tengert. Az ógörögök átvették ezt az elnevezést, és a népi etimológia révén alakult ki a "Pontosz Axeinosz" (nem vendégszerető tenger) kifejezés, amely később "Pontosz Euxeinosz"-ra (vendégszerető tenger) változott. 

Egyéb elméletek

Egyes elméletek szerint a Fekete-tenger nevét a benne található fekete iszap és a sötét növényzet miatt kapta, amelyek a magas hidrogén-szulfid-tartalom következtében alakulnak ki. Mások úgy vélik, hogy a tengerészek tapasztalatai alapján nevezték el így, mivel a tenger mélyén lévő tárgyak gyakran feketére színeződtek a kémiai reakciók miatt. Egy további elmélet szerint a törökök iránytűjén az északi irányt fekete színnel jelölték, így a tenger északra fekvő elhelyezkedése miatt kapta a "fekete" jelzőt. 

Bulgária és a Fekete-tenger: nyaralás a történelem hullámain

Bulgária festői tengerpartjai a Fekete-tenger partján húzódnak, és népszerű nyaralási célpontok. A bolgár tengerpart nemcsak gyönyörű strandjaival, hanem gazdag történelmi és kulturális örökségével is vonzza a látogatókat. A Fekete-tenger partján fekvő városok, mint Várna és Burgasz, számos látnivalót kínálnak az odalátogatóknak.

A Fekete-tenger lenyűgöző kulturális és természeti értékek otthona is. Gondoljunk csak arra, hány civilizáció hagyta itt a nyomát, hány legenda és történet kötődik partjaihoz. A tenger neve talán rejtélyes, de éppen ez adja meg a különleges vonzerejét: olyan kérdéseket ébreszt, amelyek a múltba és a természet mélységeibe vezetnek minket. Ha legközelebb a Fekete-tenger partjainál jársz, ne csak a naplementét figyeld, hanem próbáld megérezni azt a sokszínű történelmet, amelyet hullámai rejtenek!