tamogatas
Blogok -> Utazási tippek ->

Miért két jó barát a lengyel és a magyar?

Blogbejegyzés képe

A lengyel-magyar barátság története évszázadokra nyúlik vissza, és számtalan esemény bizonyítja, hogy e két nemzet valóban „két jó barát”.


A lengyel-magyar barátság története évszázadokra nyúlik vissza, és számtalan esemény bizonyítja, hogy e két nemzet valóban „két jó barát”. De honnan ered ez a barátság, és mit jelent napjainkban?

Tudtad, hogy a lengyel-magyar barátság napja már hivatalos ünnepnap?

2007. óta minden év március 23-án ünnepeljük a magyar-lengyel barátság napját azután, hogy Győrben felavatták az első köztéri Magyar-Lengyel Barátság Emlékművet. Ez az ünnep szimbolikus jelentőséggel bír, hiszen a történelem során sokszor harcolt együtt a két nemzet, osztozva a győzelmekben és a megpróbáltatásokban is. A mondás – „lengyel, magyar két jó barát, együtt harcol, s issza borát” – nemcsak szép szavak, hanem a közös történelmi tapasztalatok és kulturális hasonlóságok eredménye.

Honnan ered a „lengyel magyar két jó barát” mondás?

A mondás eredete nem teljesen tisztázott, de a 18. században már ismert volt, lengyelül pedig a következő a megfelelője: „Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki”. Ez a szoros kapcsolat a közös harcokból származik, például a törökök elleni küzdelmek idején vagy a szabadságharcokban. A két nemzet mindig is osztozott egymás sorsában, legyen szó katonai szövetségről vagy politikai támogatásról.

Bár a jól ismert mondás csupán később született, a lengyel-magyar barátság gyökerei valójában évezredes múltra tekintenek vissza – noha az évszázadok során nem volt mentes a konfliktusoktól és nézeteltérésektől sem.

A két állam megalapítása nagyjából egy időre, az első évezred fordulójára tehető, amikor is az Árpád-ház és a Piaszt-dinasztia – a kereszténységet elfogadva – szoros kapcsolatot alakított ki egymással.

Az Árpád-ház kihalását követően az Anjou uralkodók idején is fennmaradt a szoros kapcsolat, amely ekkor érte el csúcspontját a magyar-lengyel perszonálunió létrejöttével – ez a korszak a két nemzet barátságának egyik legjelentősebb történelmi mérföldköve lett.

A török hódoltság idején a lengyel-magyar barátság új alapokra helyeződött, és főként a lengyel királyok és az erdélyi fejedelmek közötti szoros kapcsolatokban élt tovább. Ennek csúcspontja Báthory István fejedelem megválasztása volt, aki 1576-ban, a Jagelló-ház kihalását követően, a király nélkül maradt Lengyelország trónjára lépett.

Az 1919-1921-es lengyel-szovjet háború idején Magyarország volt az egyetlen ország, amely segítséget nyújtott Lengyelországnak, lőszert és fegyvereket ajánlva fel a lengyel hadsereg számára. Bár a második világháború során a két ország ellenkező oldalon találta magát, a magyarok az 1939-es lengyel összeomlás után – a német nyomás ellenére – befogadták a lengyel menekülteket, ezzel is tanúságot téve a történelmi barátság erejéről.

A 20. század közepére a két ország sorsa ismét összefonódott: 1956-ban a magyarok először a lengyel szabadságtörekvések mellett tüntettek, majd a magyar forradalom során a lengyelek viszonozták ezt a gesztust, szolidaritásukat kifejezve. A rendszerváltás idején, majd a NATO- és EU-csatlakozás során is együtt léptek a történelem új korszakába, megerősítve a lengyel-magyar barátságot az új idők kihívásai között.

Tudtad, hogy a két ország kultúrája is hasonló?

A lengyel és magyar kultúra számos ponton találkozik. Mindkét nemzet híres a vendégszeretetéről, a népzenéjéről és a borkultúrájáról. Egy különleges érdekesség a tatai vár, ahol egy emléktábla állít tiszteletet a lengyel-magyar barátságnak. 

Hogyan ápolhatjuk ma is ezt a barátságot?

A lengyel-magyar barátság nem csupán a múlt emléke. Számos kulturális és turisztikai esemény erősíti ma is ezt a köteléket. Miért ne látogatnánk meg például a Krakkót, vagy Lengyelország fővárosát, Varsót? Az ilyen élmények segítenek abban, hogy a két ország kapcsolata továbbra is virágozzon.

A „lengyel magyar két jó barát” mondás valóban élő valóság, amelyet érdemes ápolnunk és továbbadnunk. Legyen szó történelemről, kultúráról vagy közös élményekről, a két nép kapcsolata minden generáció számára példát mutathat arról, mit jelent az igazi barátság.