
Szent Miklós, a legendás püspök és a Mikulás alakjának ihletője, ma is sokak számára ismerős név. De vajon Szent Miklós hány éves lenne most, ha még élne?
Szent Miklós, a legendás püspök és a Mikulás alakjának ihletője, ma is sokak számára ismerős név. De vajon Szent Miklós hány éves lenne most, ha még élne? És milyen történetek kötődnek hozzá, amelyek a mai napig hatással vannak ránk?
Mikor született Szent Miklós és hány éves lenne ma?
Szent Miklós Kr. u. 270 körül született, valószínűleg március 15-én, Patarában, a mai Törökország területén. Ha ezt az időpontot vesszük alapul, akkor 2025-ben már 1755 éves lenne. Bár évszázadok választanak el minket tőle, a legendája és hagyatéka ma is él.
Bár Patarában született, életének nagy részét Myrában (a mai Demre, Törökország) töltötte, ahol püspökként szolgált. 19 éves volt, amikor nagybátyja pappá szentelte. Szent Miklós püspök egyrészt a katolikus és a görögkeleti egyház szentje, illetve nemcsak a gyermekek, hanem a tengerészek, kereskedők, illatszerészek, gyógyszerészek, zálogházak és minden bajba jutott emberek védőszentje. Élete során számtalan csodatételt tulajdonítanak neki, köztük olyan eseteket, amikor hajótörést szenvedőket mentett meg vagy éppen megakadályozta, hogy ártatlanokat igazságtalanul elítéljenek. Halála után Myrában temették el, de maradványai később Olaszország, Bari városába kerültek, ahol a mai napig látogatható a Szent Miklós-bazilika.
Szent Miklós napja – mikor és hogyan ünnepeljük?
Szent Miklós napja december 6-án van, amely Magyarországon és számos más országban a Mikulás-napként ismert ünnep. A legenda szerint a püspök segített egy szegény családon, és titokban aranyat csempészett az ablakukba vagy a harisnyájukba, ami a ma ismert Mikulás-hagyomány alapja lett.
Szent Miklós legendái
Szent Miklós neve nemcsak a Mikulás alakjához kapcsolódik, hanem számos csodás történet is fűződik hozzá. De vajon milyen tettei tették őt a világ egyik legismertebb szentjévé? Ismerd meg Szent Miklós legkülönlegesebb történeteit!
A három lány megmentése
Egy elszegényedett nemes a három lányát hozomány híján nem tudta férjhez adni, így kiszolgáltatott helyzetbe kerültek. Szent Miklós titokban, három egymást követő évben aranyat dobott be az ablakukon, hogy megmentse őket. A harmadik alkalommal az apa megleste a jótevőt, de Miklós arra kérte, hogy csak Istennek adjon hálát.
A tengeri vihar lecsendesítése
Jeruzsálemi zarándokútján Miklós egy viharba került hajón segített. Két matrózt a vízből mentett ki, az árbócot megfeszítve stabilizálta a hajót, majd Istenhez imádkozott. A tengerészek később Myrában ismerték fel megmentőjüket, és hálájuk jeléül visszaadták neki a köpenye övét, amelyet ereklyeként őriztek.
A gabona megsokszorozása
Éhínség idején Miklós arra kérte a császári gabonát szállító hajósokat, hogy adjanak a készletükből a nélkülözőknek. Ígéretet tett, hogy nem esik káruk, és valóban: amikor Bizáncba érkeztek, a gabona mennyisége csodával határos módon nem csökkent.
Diana olaja
Miklós elrendelte egy pogányok által tisztelt fa kivágását, ami Diana istennőé volt. Bosszúból a démoni Diana olajat főzött belőle, amely vízen is tudott égni. A sátán a püspök házát akarta felgyújtani, de Miklós közbelépett, és a tengerbe dobatta az olajat, amely lángra kapott és sokáig égett a vízen.
Három halálraítélt megmentése
Egy helytartó három ártatlan katonát akart kivégezni. Miklós a vesztőhelyre sietett, megragadta a hóhér kardját és elhajította, így megmentve őket. A helytartó később megbánta bűnét, és a püspök megbocsátott neki.
Az elrabolt gyermek hazahozatala
A püspök halála után egy házaspár Miklóshoz fohászkodott gyermekáldásért, és a következő évben december 6-án fiuk született. Amikor a gyermek hét éves lett, rablók elvitték. Egy évvel később, ismét pontosan december 6-án, miközben szülei a templomban imádkoztak érte, egy forgószél váratlanul hazahozta a fiút, és a templom előtt tette le.
Szent Miklós ma is hatással van ránk
Bár több mint 1700 éve élt, öröksége ma is velünk van: minden december 6-án Mikulásként köszönt ránk, és az adakozás szimbólumaként él tovább. Magyarországon a Miklós-napi ajándékozás szokása már a középkorban elterjedt. Legyen szó gyermekek csizmáiba rejtett édességekről vagy a karácsonyi ajándékozás hagyományáról, mindezt Szent Miklós nagylelkűsége és jótékonysága ihlette.